אדריכלות מבני ציבור- בית הספר לתעשיה וניהול, אוניברסיטת בן גוריון

 |  פרטים נוספים

תכנון אדריכלי לבית הספר לניהול והנדסת תעשייה וניהול, אוניברסיטת בן גוריון, באר שבע, 2002, 6,000 מ"ר

בנין בית הספר לניהול ותעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון כולל כיתות לימוד, אודיטוריום, מעבדות ומשרדים. הבניין תוכנן במסגרת תכנית האב של קמפוס האוניברסיטה (כפי שהותוותה ע"י אדריכלית הקמפוס דאז, אדר' עדה כרמי).

הבניין מחולק פרוגמאטית ותכנונית לשני אגפים, האחד מאכלס את בית הספר לניהול והשני את המחלקה להנדסת תעשייה וניהול. התכנון האדריכלי נעשה כך שהחלל המרכזי מהווה אטריום כניסה הפתוח לגובה שלוש קומות. מעל מפלס הכניסה עוברים שני גשרים המחברים בין שני אגפי הבניין. חלל מרכזי זה מואר באור טבעי באמצעות 4 סקיילייטים עגולים. שני קירות המסך הפונים למזרח ומערב מוצלים על ידי גג קעור וגדול.

פנים המבנה תוכנן ע"י האדריכלים כך שיהא נקי מעמודים ומקורות ובכך מתאפשרת גמישות מרבית של תכנון פנים של החדרים על פי צרכים משתנים בעתיד. גמישות זו חיונית בכל מבנה חינוך.

הצל הוא אלמנט חשוב במזג האוויר החם והיבש של הנגב. הבניין תוכנן ע"י האדריכלים כך שכל החלונות וקירות המסך יהיו מוצללים במשך כל שעות החשיפה לשמש, חורף וקיץ. הצללה חיצונית זו מעניקה יתרונות רבים כגון אפשרות ליהנות מהנוף הנשקף מהחלון ללא צורך בווילון, פתיחת החלונות לאוורור החדר וכן שימוש מיטבי בכל חללי החדר לעבודה, גם באזור שליד החלון. טכניקה זולה ופשוטה זו של הצללה חיצונית תוכננה ונבדקה ביוזמת משרד אדריכלים פלסנר, בסדרה של הדמיות מחשב על מנת להבטיח מיקום וגודל צל מיטביים.

סגירה