אדריכלות נוף-אתר הפסולת חיריה, מטרופולין תל אביב

 |  פרטים נוספים

אדריכלות נוף לאתר הפסולת חיריה, מטרופולין תל אביב, תב"ע לשיקום ההר ותב"ע לפארק המיחזור, בשיתוף עם אדריכל עמוס ברנדייס, 400 דונם, 2005

כהמשך טבעי לתוכנית המתאר של פארק איילון, הוכנו שתי תוכניות אדריכליות מקומיות: האחת לשיקום הר הפסולת חיריה והשני יצירת פארק מחזור בצדו המזרחי של ההר.

אתר הפסולת חירייה הוא אתר בולט ומפורסם בקרב כל אזרחי ישראל. נכון להיום, אתר הפסולת מותיר רושם של הזנחה ונזק חמור לסביבה. בשנת 1998 חירייה נסגר כאתר להשלכת פסולת ומאז היווה סכנה אמיתית למטוסים הנוחתים בשדה התעופה בן גוריון הסמוך.

חזון התוכנית האדריכלית לשיקום אתר הפסולת חיריה הוא להפוך את המקום מנקודה בעלת תדמית שלילית במיוחד המהווה סיכון סביבתי חמור ללב החיובי של פארק איילון.

פארק המחזור איילון, אשר ממוקם על המדרון המזרחי של אתר הפסולת, תוכנן לשמש את כל אזור גוש דן כאתר לשירותי תברואה, מיחזור וסילוק פסולת. על פי תכנון האדריכלים, הפארק יהיה חלק בלתי נפרד מקידום המודעות הציבורית למיחזור בישראל, ויציע לכל המבקרים חוויה מעניינת ומעשירה. תוכנית אדריכלות נוף לחיריה עובדה במסגרת שיתוף פעולה בין צוותי עיצוב ישראליים ובינלאומיים מובילים, דוגמת SCS מהנדסים, הנחשבים למומחים עולמיים באתרי פסולת. השלב הראשון של העיצוב בוצע יחד עם פיטר לאץ, אדריכל נוף גרמני, שמאוחר יותר זכה בפרס הראשון בתחרות לתכנון הנוף הסופי.

סגירה